Blog

Co stosować na trądzik młodzieńczy? Sprawdzone sposoby

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która zdarza się niemal wszystkim nastolatkom, jednak nie zawsze na taką samą skalę. U niektórych osób zmiany wywołane przez trądzik będą naprawdę niewielkie, u innych bardzo widoczny trądzik będzie przedmiotem ogromnych kompleksów, wyśmiewania przez rówieśników czy niskiej samooceny. Nieleczony trądzik może postępować, dlatego tak ważna jest znajomość odpowiednich sposobów na walkę z nim. Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego? Dowiedz się z naszego artykułu!

Co stosować na trądzik młodzieńczy? Sprawdzone sposoby

Skąd się bierze trądzik młodzieńczy?

Aby poznać sposoby na trądzik młodzieńczy i wdrożyć odpowiednie leczenie, najpierw należy zrozumieć, skąd bierze się ta przypadłość i co ma wpływ na jej nasilanie się.

Wpływ hormonów

Nie bez powodu mówiąc o wieku nastoletnim, używa się określenia „burza hormonów”. Na nadmierną produkcję łoju wpływają androgeny, których wzrost w przypadku nastoletnich chłopców bywa naprawdę silny. U dziewczynek objawy trądziku młodzieńczego zwykle nasilają się przed miesiączką, kiedy spada poziom progesteronu i estrogenów. Trądzik zwykle jest objawem naturalnego procesu dojrzewania, ale jeśli jest naprawdę silny, warto zbadać, czy nie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych toczących się w organizmie.

Nieprawidłowa dieta

Na powstawanie trądziku może mieć wpływ nadmierna ilość spożywanych fast foodów oraz cukru, a w przypadku niektórych osób także laktozy.

Stres

Nadmierne wydzielanie hormonów stresu, takich jak kortyzol czy adrenalina zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a tym samym może powodować trądzik.

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku młodzieńczego? Kluczowe są trzy elementy: leczenie farmakologiczne, odpowiednia pielęgnacja skóry oraz dbałość o to, aby objawy się nie nasilały.

Leczenie farmakologiczne

Jego przebieg ustala lekarz dermatolog lub endokrynolog. W przypadku silnego trądziku powinien on zlecić badania hormonalne, dzięki którym będzie można ustalić przyczynę wystąpienia trądziku. W zależności od diagnozy leczenie może polegać na:

 

  • terapii hormonalnej za pomocą leków antykoncepcyjnych;
  • stosowaniu miejscowych preparatów, takich jak retinoidy, o działaniu przeciwzaskórnikowym i przeciwzapalnym, które mają na celu zmniejszenie ilości wydzielanego sebum oraz bakterii;
  • antybiotykoterapii doustnej, którą stosuje się zwykle w przypadku cięższych zmian trądzikowych, zawsze w połączeniu z leczeniem miejscowym.

 

Wszystkie z wymienionych powyżej środków powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i w wyniku jego zaleceń. Nie zabieraj się za leczenie trądziku młodzieńczego na własną rękę – w ten sposób możesz niechcący pogorszyć objawy choroby. Pamiętaj również o tym, że trądzik młodzieńczy jest chorobą przewlekłą, dlatego jego leczenie może być długotrwałe i nie przynosić natychmiastowych efektów.

Odpowiednia pielęgnacja

W przypadku trądziku młodzieńczego powinna polegać przede wszystkim na prawidłowym oczyszczaniu cery za pomocą specjalnych kosmetyków do skóry trądzikowej. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie dzięki preparatom, które nie zatykają ujścia mieszków włosowych. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi medyczne, które oferujemy w Geneo Clinic.

Zapobieganie nawrotom

Dbałość o odpowiednią dietę, unikanie nadmiernego stresu oraz kontrolowanie poziomu hormonów – dzięki tym wszystkim czynnikom możesz postarać się o to, aby trądzik nie wracał.

 

Trądzik jest chorobą przewlekłą, która może bardzo utrudniać życie nastolatkom. W jego leczeniu konieczna jest systematyczność, stosowanie się do porad lekarskich, dbanie o odpowiednią dietę i poziom hormonów oraz pielęgnacja za pomocą dobrze dobranych preparatów.