Blog

Jak powstają rozstępy i jak się ich pozbyć?

Rozstępy pojawiają się przy gwałtownej zmianie wagi, dlatego ten problem dotyka przede wszystkim nastolatków oraz kobiety w ciąży. Choć posiadanie rozstępów nie ma konsekwencji medycznych, dla wielu osób stanowi istotny kłopot natury estetycznej. Czy zatem można się ich pozbyć? W tym artykule przedstawimy Ci kilka skutecznych sposobów na rozstępy, abyś wreszcie mógł cieszyć się naprawdę piękną skórą!

Jak powstają rozstępy i jak się ich pozbyć?

Co to są rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak widoczne, łagodne zmiany skórne przypominające blizny. Z medycznego punktu widzenia są to uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry i pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Zwykle do ich powstania dochodzi wtedy, gdy skóra jest poddawania nadmiernemu rozciąganiu w krótkim czasie, ale również gdy rozciąganie odbywa się stopniowo (na przykład podczas przybierania na wadze). Świeże rozstępy są czerwone lub czerwono-fioletowe, a w ich miejscu można wyczuć delikatny obrzęk. W tej fazie mogą powodować swędzenie oraz pieczenie. Po pewnym czasie rozstępy bledną. W miejscu ich występowania nie ma mieszków włosowych ani gruczołów potowych.

Od czego robią się rozstępy?

Nie da się określić jednoznacznej przyczyny pojawiania się rozstępów, można jednak wskazać kilka czynników, które mają wpływ na ich powstawanie. Główne przyczyny to:

  • predyspozycje genetyczne, wrodzona słabość włókien kolagenowych i elastynowych;
  • zmiany hormonalne, na przykład w okresie dorastania, podczas ciąży albo wynikające z niektórych zaburzeń działania organizmu;
  • nagły przyrost masy ciała, także w wyniku ciąży;
  • szybki rozrost masy mięśniowej, na przykład u osób, które intensywnie uprawiają sport;
  • schorzenia, w których dochodzi do zaburzonej produkcji kolagenu.


Zapobieganie rozstępom – skuteczne sposoby

Jeśli chodzi o rozstępy, łatwiej jest im zapobiegać niż je leczyć. Aby zminimalizować możliwość pojawienia się rozstępów, zwróć przede wszystkim uwagę na poziom hormonów w organizmie. Dbaj też o utrzymywanie wagi na stałym poziomie i nie przesadzaj z intensywnością ćwiczeń, które zwiększają masę mięśniową. Warto również odżywiać się w zrównoważony sposób – wprowadź do swojej diety witaminy E, A oraz z grupy B. Rozstępy mają tendencję do łatwiejszego powstawania na suchej skórze, dlatego zadbaj również o picie dużej ilości wody i nawilżanie oraz natłuszczanie skóry.

Jak pozbyć się rozstępów?

Walka z rozstępami, które już istnieją zależy od ich stadium rozwoju. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na rozstępy:

  • intensywna pielęgnacja połączona z masażami – polecana zwłaszcza wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze w fazie zapalnej. Jeśli zaczniesz kurację w tym momencie, skutecznie zwiększysz swoją szansę na zapobiegnięcie kolejnym zmianom skórnym oraz zmniejszysz widoczność tych już istniejących. Do składników, które wykazują dobre działanie przeciwko rozstępom należą: przywrotnik, olej makadamia, bluszcz pospolity, kiełki lucerny, związki krzemu czy skrzyp polny. Aby walka z rozstępami była bardziej efektywna, podczas nakładania kosmetyku masuj objętą rozstępami skórę przez około 10 minut;
  • zabiegi na rozstępy – współczesny rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej sprawił, że dziś walka z rozstępami może być o wiele bardziej skuteczna dzięki zastosowaniu różnorodnych zabiegów. W Geneo Clinic mamy dla Ciebie szeroką ofertę zabiegów, które nie tylko zlikwidują istniejące już rozstępy, ale mogą również w efektywny sposób zapobiec powstawaniu nowych zmian skórnych. Do każdej osoby podchodzimy w sposób indywidualny tak, aby dobrać dla niej jak najlepszą kurację.

Rozstępy mogą być naprawdę uciążliwym problemem. Dlatego jeśli masz tendencję do ich powstawania, już dziś zatroszcz się o stan swojej skóry!