F

Fizjoterapia w zabiegach po operacjach plastycznych

Fizjoterapia po operacjach plastycznych

Fizjoterapia po operacjach plastycznych jest jednym z najważniejszych elementów rekonwalescencji, który znacząco przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego do powrotu do zdrowia. Warto dodać, że zabiegi tego typu mają również niebagatelny wpływ na poprawę efektów pooperacyjnych. Na czym dokładnie polega fizjoterapia po chirurgii plastycznej i jakie korzyści za sobą niesie?

Jakie są wskazania do fizjoterapii po operacjach plastycznych?

Wskazaniem dla przeprowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych są objawy towarzyszące między innymi po operacjach piersi, liposukcji, plastyki nosa, ud, ramion i powłok brzusznych czy liftingu twarzy. Najważniejsze z nich to: 

  • wyraźne obrzęki i utrzymujący się zastój limfatyczny,
  • zapobieganie ryzyku powstania blizn oraz zrostów tkankowych,
  • poprawa elastyczności i ogólnej kondycji skóry,
  • konieczność złagodzenie bólu i dyskomfortu pacjenta. 

Jak wygląda przebieg fizjoterapii po chirurgii plastycznej?

Proces fizjoterapeutyczny jest odpowiednio wcześnie poprzedzony specjalistyczną konsultacją z lekarzem prowadzącym, który określa, czy jest to odpowiedni moment na poddanie się przez pacjenta terapii. Na pierwszej sesji fizjoterapeuta przeprowadza analizę stanu zdrowia, biorąc pod uwagę takie czynniki jak obecność i utrzymywanie się obrzęków, stopień gojenia się ran, a także ból i dyskomfort pacjenta. 

Zabiegi po operacjach plastycznych obejmują różne techniki terapeutyczne, między innymi:

  • Terapię blizn, która polega na wykonywaniu masaży i stosowaniu plastrów silikonowych, mających działanie wspierające proces wygładzania blizn;
  • Manualną terapię limfatyczną, pomagającą w redukcji obrzęków i odprowadzeniu nadmiaru płynów;
  • Wykorzystanie nowoczesnych technologii z użyciem na przykład lasera tulowego, który przyspiesza proces gojenia tkanek;
  • Dodatkowo warto włączyć również ćwiczenia rehabilitacyjne, których celem jest przywrócenie swobody ruchu oraz praca nad poprawą kondycji mięśni i ogólnej sprawności ciała po operacji. 

Korzyści płynące z zastosowania zabiegów fizjoterapii po chirurgii plastycznej są nieocenione. Użycie technik indywidualnie dobranych do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta pozwala na szybszy powrót do codziennych aktywności, obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a także lepiej zauważalne efekty estetyczne. W Geneo Clinic zabiegi tego typu są wykonywane przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy nieustannie podnoszą poziom swoich umiejętności na profesjonalnych kursach i szkoleniach. 

Fizjoterapia w zabiegach po operacjach plastycznych
Zobacz listę zabiegów
Fizjoterapia w zabiegach po operacjach plastycznych